Skąd się wzięła nazwa LokiKoki.pl?

Dobra nazwa (domena) sklepu stanowi olbrzymią wartość dla naszego e-biznesu. Często domena jest wybrana pod wpływem jakieś mody. Fenomen nasza-klasa.pl zaskutkował mnogością serwisów o nazwie nasza-XXX.pl. Innym przykładem jest Ceneo. Ta porównywarka spopularyzowało końcówkę "eo".

Jakie cechy ma dobra nazwa? Jest:

  • łatwa do zapamiętania,
  • jednoznaczna, jeśli chodzi o wymowę,
  • dobrze konotująca się z naszym serwisem.

Lokikoki.pl – czy to jest dobra nazwa? Myślę, że tak. Początkowo sklep miał się nazywać falelokikoki.pl . Nazwa wydawała się jednak ciężka do zapamiętania i istniało zagrożenie, że potencjalni użytkownicy popełnią literówkę w adresie i zirytowani nie wrócą już do naszego sklepu. Dlatego pojawiła się propozycja fale-loki-koki.pl. Zweryfikowaliśmy to przeprowadzając małą ankietę. Oto jej wyniki:

Przepytaliśmy prawie 20 osób, z czego ponad połowę stanowili mężczyźni. Fale-loki-koki.pl zostało wybrane wyraźną wiekszością. Myślniki pomagały nie popełnić błędu wpisując bezpośrednio adres i sama nazwa była bardziej czytelna. Nazwy z myślnikami rodzą jednak pewne problemy: jak podyktować adres URL przez telefon? Czy mamy na rynku komunikować jako "falelokikoki", czy "fale myślnik loki myślnik koki"? MASAKRA! Nazwa była zdecydowanie za długa!

Wtedy zdecydowaliśmy się zmienić koncepcję i wybrać totalnie inną nazwę. Nawet jeśli miałaby być zupełnie niepodobna do pierwotnej. Uruchomiliśmy burzę mózgów i wymyśliliśmy różne nazwy. Kilka najlepszych znów skonfrontowaliśmy z szerszą "publicznością". Tym razem w ankiecie brały udział wyłącznie kobiety. Zebraliśmy ponad trzy razy więcej głosów. Oto wyniki ankiety:

Wygrał fryzz.pl . I już byśmy zostali przy tej nazwiej gdyby nie to, że słowa fryzz, fryz, frys, fryss wymawia się de facto tak samo. Niestety domeny fryz.pl i frys.pl były już zajęte. Szczególnie bolał mnie fryz.pl, ale sami sprawdźcie, co się tam znajduje 😉 To podobieństwo w nazwie groziło nam irytacją części klientek, a na to nie mogliśmy sobie pozwolić.

Drugie miejsce należało do lokufka.pl . Z tej zrezygnowaliśmy, bo bardziej się kojarzyła ze sprzętem do włosów, a nie kosmetykami.

Dlatego też wybór przypadł na trzecie miejsce: lokikoki.pl i, szczerze mówiąc, z tej nazwy jestem bardzo zadowolony:)

PS. Obie ankiety zostały przeprowadzone dzięki ankietka.pl 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *